Télen:
- Januárban elkészült az új alaplista, az újak között köszönthettük néhány már látott klasszikus mellett az alábbiakat: Szerelem, Whiplash, Holdfény, Kaliforniai álom, A régi város, Dunkirk. Posztjaim felépítése bővült a "kapcsolódó hírek" rovattal; ez akkor kerül bele egy leírásba utólag, ha belefutok egy újdonságba a filmmel vagy a film témájával kapcsolatban. A hónap filmje számomra a Whiplash (2014) volt annak köszönhetően, hogy az utolsó jelenetre tudta helyezni a csúcspontját, emiatt pedig sokáig rezonál az emberben.
- Februári kedvencem a Start két keréken (1979), szeretem a kedves, pozitív filmeket.
- Márciusból nem tudok kiemelni filmet jó szívvel.
Whiplash - Chazelle, 2014
Tavasszal:
- Áprilisban talán az Elveszett jelentés (2001) és az Elkülönítve (1996) voltak azok, amelyek egy picit különlegesebbek voltak a megszokottaknál.
- Májusban megújult koncepcióval, az első filmekre való fókuszálással folytattam, ebből nőtte ki magát az ősfilm projekt, melynek keretében tervezek megnézni minden 1914 előtti filmet. Az ősfilmek korukhoz képest egészen nagyszerűek tudnak lenni, de mai szemmel nem ütik meg a mércét, hogy külön kiemeljem őket.
- Júniusban ért a kétes megtiszteltetés, hogy először nyúlták le egy posztomat (forrásmegjelöléssel), legalábbis első alkalom, hogy tudomást is szereztem róla. Közben belevágtam a "filmesköny projektembe", azaz megpróbáltam egy globálisan kiegyensúlyozottab filmtörténeti válogatást összehozni a nyugati (és amerikai) túlsúllyal szemben. Első érdekesebb filmélményeim az avantgárdok, mint amilyen a japán Kurutta Ippedzsi (1926) vagy a brazil Limite (1931) és Ganga Bruta (1933).
Kurutta Ippedzsi - Kinugasza, 1926
Nyáron:
- Júliusra már kellően frusztrált voltam, hogy hiába vagyok az 1930-as évek végén és az 1940-es évek elején, még mindig egy csomó fontos klasszikus elérhetetlen (nem, még pénzért sincsenek meg).
- Augusztus és szeptember során már találkozhattam kiforrott latin-amerikai noirokkal, de annyira nem voltak erősek, hogy igazán tetsszenek, pedig pl. A másik (1946), a La casa del angel (1957) vagy a Rosaura a las 10 (1958) kellemes meglepetések voltak.
Aszály - dos Santos, 1963
Ősszel:
- Októberben elérkeztünk az újhullámhoz világszerte, ez pedig már sok egyedi és érdekes filmet hozott, és noha majdnem mindegyiket merném ajánlani, igazán emlékezetes csak az Aszály (1963) volt a különleges kamerakezelésének köszönhetően.
- Novemberben az al-Makhdu'un (1972) varázsolt el a töredezett szerkezetével.
- Decemberből nem tetszett igazán semmi, de nagy nehezen sikerült legalább összehozni egy személyes top 10-es listát.
al-Makhdu'un - Saleh, 1972
Összegezve:
- 174 filmet láttam idén köszönhetően a könnyen végigpörgethető pár(másod)perces ősfilmeknek, azaz átlagosan kb. kétnaponta sikerült egyet posztolni, ami heti lebontásban 3 filmet jelent, havi lebontásban 14-15 filmet. A cél minimum heti egy.
- Jelenleg 19% a nem-nyugati filmek aránya és 24% a kortársaké, ami nagyon alacsony. A cél, hogy a nyugati és a kortárs filmek aránya legyen kb. 62-62%.
Sivatagi show - Uys, 1974
Mi várható 2019-ben?
- Az alaplista projektet megszüntettem vagyis inkább átvette helyét a filmeskönyv.
- Még végére kell érnem a filmeskönyv projektnek (még kb. 150-200 film), illetve ha frissül a TSPDT adatbázisa, nekem is frissítenem kell a listáimat.
- Meg kell nézni az ősfilm projekt 1914 előtti filmjeit (kb. 100 film).
- Össze-vissza fogok haladni, nem feltétlenül a projektek mentén.
- Még mindig megvan bennem a hajlam, hogy a kísérletibb filmek felé orientálódjak a fősodrú filmek mellett.
Nem filmes vagy adminisztratív posztok:
2018-ban látott filmek:
|
|