Rendezte: Charlie Chaplin
Műfaj: néma, romantikus, vígjáték
Főbb szereplők: Al Ernest Garcia, Merna Kennedy, Harry Crocker, George Davis
Megjelenés: 1928, Egyesült Államok
Hossz: kb. 1 óra
IMDB: 8,1
Ajánlott írás: -
Mikor látható: https://port.hu/adatlap/film/tv/a-cirkusz-the-circus/movie-347
Cselekmény: A kis csavargó (Charlie Chaplin) ezúttal egy cirkusz környékén lófrál, amikor egy rajtakapott zsebtolvaj nála rejti el a lopott pénztárcát. Persze megtalálják nála, és a rendőrök elől menekülve berohan egy előadás közepébe. Az addig unott közönséget felvillanyozza, ahogy összeszerencsétlenkedi a mutatványokat, ami meg a cirkuszigazgatót (Al Ernest Garcia) villanyozza fel, hogy végre van egy sikeres száma. Behívja meghallgatásra, de a csavargó híján van a tudatos bohóckészségnek, ezért mérgesen elküldik, pedig már kezdett összebarátkozni az igazgató csinos lányával...
Téma: Ahogy visszaolvasgattam a chaplines írásaimat, mert azért már tízéves a blog és sok mindenre nem emlékszem, közös motívumként rajzolódott ki a reménytelennek tűnő szerelem, a szomorkás hangulat és a sok poén. Emlékeimben azonban az is él, hogy a jobb filmjeinek legfőbb, sokszor ki nem mondott üzenete a meleg humanizmus volt, ezeket tudtam nagyarértékelni. Ebből a filmből meglepetésemre ez hiányzott, pedig itt már egy kiforrott Chaplinnel van dolgunk. Mármint nem volt gonosz vagy ilyesmi, csak nem volt annyira erőteljesen jelen, mint amennyire vártam. Itt a poénokon volt a hangsúly és a keserédes romantikán.
Tartalom: A történet Chaplinnél sokszor egy meglévő poénra épül, ezúttal is így volt, elsőként a kötéltáncos mutatvány született meg a fejében, ehhez kerített történetet, tehát azt kellett megoldania, hogy hogyan kerüljön fel a kötélre. Hogy a csavargó önként vállalja, ehhez kellett a szerelmi motiváció cirkuszi környezetben, ami ugye abból indult, hogy betévedt a cirkuszi előadásra és szó szerint bohócot csinált magából. A történet a szerelmi szálra fut ki, de annak igazából nincs önmagán túlmutató jelentősége, úgyhogy erről ennyit. A csavargó karakterét már ismerjük: ügyetlen és cserébe nem is okos, de van benne annyi rosszmájúság, ami a poénokhoz kell. A többiek szóra sem érdemesek, még a szerelme sem. A humor is a megszokott helyzetkomikumra alapul elsősorban, kisebb részt a csavargó karakterére, de egy-egy esetben másféle humorforrás is bejött a képbe, és így ezek viccesebbnek is hatottak (pl.abszurd - haltisztítás, ismétlődő - szamárüldözés). Érdekes módon bár a kötéltánc volt elvileg a csúcspont, az mégse volt annyira szórakoztató.
Forma: Nyilván nem egy művészfilm, úgyhogy ne számítsunk formabontó megoldásokra; Chaplin hozza a jól megszokott vizuális gegjeit, kreatívan felhasználva a környezetét: elvarázsolt kastély, robotok, állatok és persze bohócok, bűvészek, kötéltánc. Csetlés-botlás szerencsére nem volt sok. A színjátéknak nem volt szerepe.
Élmény: Érdekes volt pont egymás után látni Buster Keaton ugyanebben az évben megjelent A filmoperatőrével (1928). Chaplin poénjai jobban csattannak, Keatonéin inkább mosolyogni lehet. Üdítő volt, hogy egy lassan százéves filmen is jót tudok nevetni, de a sztori nem volt acélos.
Érdekességek
- Korábban láttuk a főszereplők közül:
- Charlie Chaplin (Reménytelen szerelem, Chaplin korcsolyázik, A bevándorló, Chaplin a rendőr, A szökött fegyenc, Chaplin a katona, Kutyaélet, A kölyök, Aranyláz, Nagyvárosi fények, Modern idők, A diktátor, Monsieur Verdoux)
- Al Ernest Garcia (Az aranyláz, Nagyvárosi fények)
- Harry Crocker (A nagy parádé, Nagyvárosi fények, Monsieur Verdoux)
- George Davis (Ifjabb Sherlock detektív, Ninocska, Egy magányos helyen)
- Merna Kennedy 1944-ben, 36 évesen hunyt el szívrohamban.
- Chaplin saját maga írt hozzá negyven évvel később az újrakiadáskor zenét, itt még énekel is.
- A forgatás nagyon mostoha körülmények között zajlott részben magánéleti, részben külső okok miatt. Pl. leégett a cirkusz, elvesztették a helyszínt, ellopták a kocsikat.
- Az első Oscarokat 1929-ben ítélték oda filmeknek, A hontalan hős (1928), a Szárnyak (1927) és a Virradat (1927) mellett A cirkusz is nyert.
Országinfó
- Földrajz: Az Egyesült Államok Észak-Amerikában van, a világ egyik legnagyobb országa, százszor nagyobb Magyarországnál, éghajlata kiterjedésének köszönhetően hol trópusi, hol sarkvidéki.
- Társadalom: Kb. 330 millióan lakják, ezzel a világ egyik legnépesebb országa; kb. kétharmaduk európai (elsősorban német) felmenőkkel bír és keresztény. Gazdasága a legfejlettebbek egyike, ahogy demokráciájuk is, ám ehhez képest nagyok a társadalmi különbségek.
- Történelem: Az emberiség bő 15 ezer évvel ezelőtt érkezhetett Amerikába Közép-Ázsiából, akik helyenként megmaradtak a gyűjtögető-vadászó szinten, helyenként fejlett mezőgazdaságot hoztak létre. Az európai felfedezők és gyarmatosítók a 15. században érkeztek meg, az őslakosokból pedig mára mindössze a népesség 1%-a maradt, miután háborúskodások és járványok során kihaltak. Az Anglia uralta területek öntudatos telepesei 1776-ban kinyilvánították függetlenségüket és a 19. század során a kontinens nyugati partjáig terjeszkedtek. Az egyik legnagyobb történelmi traumájuk a 19. század közepén bekövetkezett polgárháború, amely a rabszolgaság eltörlése és politikai törésvonalak mentén tört ki. A földosztások, a vasutak, az iparosodás, a modern találmányok, a bankszektor erősödése a 20. századra a világ legnagyobb gazdaságává tette az országot. Az első és a második világháborúk tovább gyengítették Európát, így Amerika szuperhatalommá válhatott gazdasági és katonai értelemben is, csupán a Szovjetunió tudta vele felvenni a versenyt néhány évtizedig. Innentől kezdve aktív külpolitikát folytatva jelentősebb háborúkat vívtak Koreában, Vietnámban, Afganisztánban és Irakban.
- Film: A film és a mozi egyik bölcsője Amerika, az első fennmaradt amerikai film az 1890-es, Edison műhelyében kikísérletezett Csínytevések. Az első világháború miatt az európai stúdiók elbukták a versenyt az amerikai vetélytársaikkal szemben, akik az emblematikussá váló Hollywoodba telepítették székhelyeiket; innentől kezdve az Egyesült Államoké a mai napig a legnagyobb filmipar. Innen származik számos filmnyelvi megoldás, újítás, innen terjedt el a hangos és a színes film. Fontosabb filmek a blogról:
- Amerika: Sandow (1896), A gabonatőzsde spekulánsai (1909), Türelmetlenség (1916), Virradat (1927), Nagyvárosi fények (1931), Aranypolgár (1941), Ének az esőben (1952), Az üldözők (1956), Szédülés (1958), Van aki forrón szereti (1959), Pszichó (1960), A keresztapa (1972), A keresztapa II (1974), Taxisofőr (1976), Apokalipszis most (1979), Dühöngő bika (1980), Ponyvaregény (1994), A sötétség útja (2001), Az élet fája (2011)
- Észak-Amerika: Sandow (1896), A gabonatőzsde spekulánsai (1909), Türelmetlenség (1916), Virradat (1927), Nagyvárosi fények (1931), Aranypolgár (1941), Ének az esőben (1952), Az üldözők (1956), Szédülés (1958), Van aki forrón szereti (1959), Pszichó (1960), A keresztapa (1972), A keresztapa II (1974), Taxisofőr (1976), Apokalipszis most (1979), Dühöngő bika (1980), Ponyvaregény (1994), A sötétség útja (2001), Az élet fája (2011)
- Amerika: Sandow (1896), A gabonatőzsde spekulánsai (1909), Türelmetlenség (1916), Virradat (1927), Nagyvárosi fények (1931), Aranypolgár (1941), Ének az esőben (1952), Az üldözők (1956), Szédülés (1958), Van aki forrón szereti (1959), Pszichó (1960), A keresztapa (1972), A keresztapa II (1974), Taxisofőr (1976), Apokalipszis most (1979), Dühöngő bika (1980), Ponyvaregény (1994), A sötétség útja (2001), Az élet fája (2011)