Rendezte: Dargay Attila
Műfaj: animáció
Főbb szereplők: Pogány Judit, Gyabronka József, Földi Teri, Szabó Gyula, Csákányi László, Kútvölgyi Erzsébet, Bitskey Tibor
Megjelenés: 1981, Magyarország
Hossz: kb. 1 óra
IMDB: 8,3
Ajánlott írás: -
Mikor látható: https://port.hu/adatlap/film/tv/vuk-vuk/movie-2713
Cselekmény: A kis róka, Vuk (Pogány Judit) egy éjjel a vadászni induló apja után indul, és bár hazazavarják, visszafelé elcsavarog. Szerencséjére, mert közben a rókalyukra rátalál a vadász "Simabőrű" (Koltai Róbert), így hazaérve Vuk már a család hűlt helyét találja. Magához veszi nagybátyja, Karak, aki megtanítja neki a rókalét és a vadászat alapjait..
Téma: Az eredeti regény elvileg Vuk fejlődéstörténete, ebből itt csak kevés mutatkozik meg, annál több van viszont Karak életbölcsességeiből, amelyekből egy is elég lenne egy teljes filmre, annyira tömények és kifejtetlenül hagyottak. Nem ismerem a regényt és Dargay állítólag sokat változtatott, ezért nem akarok alaptalan kijelentéseket tenni, de a rajzfilmben egyértelműen leképeződnek társadalmi jelenségek is, és a "kis vörösök" megszólításnál nem tudok nem arra gondolni, hogy oda akartak szúrni a kommunizmusnak. Szintén fő motívum a szabad rókalét és a megalázkodó, szolgai kutyalét szembeállítása, de nem tudom, ezt mely csoportokra érthette.
Tartalom: Történetünk egy évet ölel fel a bébi Vuktól annak kifejlődéséig. A drámaiság kedvéért családját elveszíti és Karak tanítja meg mindenre, általa ismerjük meg az erdői lakóit, szabályait, na meg persze hogy az ember rossz. A történetvezetés tempója meglepően feszes, ahogy fentebb említettem, ezeket mind egy-egy mondatban fogalmazza meg, így kifejtés nincs, ami személy szerint engem zavar, mert így alaptalan kinyilatkoztatássá válnak. Az időkezelés tempója is feszes, nem hagynak leülepedni semmit, minden azonnal történik. A történet második felében Vuk már felnőtt, ahol már neki kell a családfői tisztséget betöltenie. Ez a rész érdektelenebb, hiszen nem igazán tanulunk semmit Vuk kalandjaiból. A fiatal Vuk tökéletesen hozza az idegesítő kisgyerek karakterét, ez felnőtt korára sem lesz sokkal érettebb. Minden állat egyedi és karakteres. A természet itt nem a Bambi (1942) spirituális kerete, hanem a rögvalóságé (Fekete István utálta és giccsesnek tartotta a Bambit, nem alaptalanul, de ebből is látszik, hogy az ő világa a realistább vonalon mozog). Szép arányban keverednek a hangulatok, van belőlük tragikus és komikus.
Forma: A szinkronhangok tökéletesek. A karaktereket disneysen meseszerűre vették, ami a fejnél jól néz ki, de a lábak borzalmasak. A mozgás sem élethű sajnos, főleg a szájmozgást nem illesztették hozzá a beszédhez. A hátterek elmosódottak és nem túl kidolgozottak. Ez részben szándékos, állítólag egy beázás miatt folyt szét rajt a tempera és a rendezőnek megtetszett ez a stílus. Talán csak az én változatom volt rossz, de a zene túl hangos volt, többször alig lehetett hallani a beszédet. A zene egyébként korrekt, van benne valami Vivaldi Négy évszakos és szinte végig szól.
Élmény: Nagyjából erre emlékeztem és erre számítottam, bár tartalmilag sokkal töményebb és értelmesebb volt, mint vártam. Pozitív volt az erdő és a karakterek természetessége, negatívum az animáció. Összességében korrekt és jó szórakozás, nekem kissé gyors, de gyerekként ezzel nem volt problémám még. Adja magát, hogy összehasonlítsuk A róka és a kutyával (1981), ami koncentráltabb, de felszínesebb volt emlékeim szerint
Érdekességek
- Korábban láttuk:
- Pogány Judit (Panelkapcsolat, Egymásra nézve)
- Gyabronka József (Sorstalanság)
- Földi Teri (Holdudvar, Napló gyermekeimnek)
- Szabó Gyula (A tizedes meg a többiek, Fehérlófia, Egymásra nézve)
- Kútvölgyi Erzsébet (Napló apámnak anyámnak, A londoni férfi)
- Bitskey Tibor (Szerelem)
- Koltai Róbert (Panelkapcsolat)
- Czigány Judit (Édes Emma drága Böbe)
- Szoó György (Hannibál tanár úr)
- Haumann Péter (Tízezer nap, Még kér a nép, Szürkület, Sorstalanság)
- Zenthe Ferenc (Jób lázadása)
- Horváth Gyula (A tizedes meg a többiek)
- Benedek Miklós (Fényes szelek, Sorstalanság)
- Farkas Antal (Körhinta, Hannibál tanár úr, A tizedes meg a többiek, Tűzoltó utca 25, Amerikai anzix)
- Horkai János (Bakaruhában)
- Győri Ilona (Tízezer nap)
- Benkóczy Zoltán (Egymásra nézve)
- Színészdinasztiák: Csákányi László lánya Csákányi Eszter; Maros Gábor felesége Bencze Ilona; Koltai Róbert felesége Pogány Judit; Haumann Péter felesége Vári Éva; Bodrogi Gyula felesége Törőcsik Mari;
- Maros Gábor tavaly hunyt el 75 évesen; Haumann Péter tavaly hunyt el 81 évesen.
- A rókák átlagosan 2-4 évig élnek, a kutyák közeli rokonai.
- Eredetileg négyrészes tévésorozatként jelent meg, csak később került moziba egyben, de így is a legnézettebb filmek egyike lett.
- 2008-ban elkészült Kis Vuk címen a folytatás is, amiben Vuk fiának kalandjait követhetjük.
Országinfó
- Fontosabb filmek a blogról: Hyppolit a lakáj (1931), Emberek a havason (1942), Bakaruhában (1957), Szegénylegények (1966), Csillagosok katonák (1967), Szerelem (1971), Örökbefogadás (1975), Mephisto (1981), Kárhozat (1988), Sátántangó (1994), Werckmeister harmóniák (2000), A torinói ló (2011)