Rendezte: Jon Favreau, Shane Black
Műfaj: szuperhős
Főbb szereplők: Robert Downey Jr., Terrence Howard, Jeff Bridges, Gwyneth Paltrow, Don Cheadle, Scarlett Johansson, Sam Rockwell, Guy Pearce, Rebecca Hall, Stéphanie Szostak, James Badge Dale, William Sadler, Jon Favreau
Megjelenés: 2008-2013, Egyesült Államok
Hossz: kb. 6,5 óra
IMDB: 7,3
Ajánlott írás: -
Mikor látható: -
Cselekmény: A zseni, excentrikus, milliárdos playboy, Tony Stark (Robert Downey Jr.) fegyvergyárosként keresi kenyerét, mígnem egy afganisztáni bemutató után támadás éri a katonai konvoját, szívsérülést szenved és fogságba esik. Hogy megmentsék, egy mini elektromágnest építenek a szívébe. A milícia azt akarja tőle, hogy készítse el nekik is a legújabb rakétáját, ám ő ehelyett egy fegyverekkel felszerelt, repülő páncélzatot épít magára titokban, ami megsokszorozza az erejét. A páncélt egy szupererős reaktor táplálja, amit Tony az elektromágnes helyett ültetett magába. Megszökik, és az élmény hatására leállítja a fegyvergyártást, majd feljavítja a páncélját, aminek legfőbb ereje a szívét is épségben tartó reaktorban van. A fegyvergyártás leállításának persze nem örül üzlettársa, Obadiah (Jeff Bridges), akiről később kiderül, hogy terroristákkal üzletelt és a támadás sem volt véletlen, velük akarta eltakarítani Tonyt az üzlet éléről. Tony - immár Vasemberként - megsemmisíti a terroristáknak eladott fegyvereit és legyőzi a saját páncélt építő Obadiah-t. A szívbe épített reaktor azonban nem csak élteti, de mérgezi is Tonyt...
Téma: Az első film a Vasember eredettörténete, amelyben a fegyvergyáros Tony azzal hárítja el a halál kalmára címet, hogy a fegyverkezés elrettentő, és ezzel a békét segíti elő. Amikor azonban megtapasztalja, hogy mit jelent, ha ezek rossz kézbe kerülnek, akkor... épít egy még erősebb fegyvert. Magyarul a pálfordulásnak beállított eset 360 fokos. A második rész lényege az lenne, hogy a "világbékét privatizáló" Vasember támadója bizonyítsa sebezhetőségét, és ezzel romba döntse a világbéke látszatát... de nem történik semmi ezzel a gondolattal. A harmadik részben Vasember múltbéli hibái köszönnek vissza... és lelövi őket erőből. Uh-mericaaa!
Tartalom: Ugyanez kicsit bővebben. Mindhárom rész története nagyon hasonló annyiban, hogy van egy kisebb ellenfél, aki mögött titokban egy nagyobb hal áll, eközben pedig Tonynak meg kell ugrania egy személyiségfejlődési szintet, illetve eközben alakul a viszonya is más karakterekhez. Az első rész az eredettörténet, amelyben megérti, hogy fegyvert gyártani rossz, mert rossz kezekbe kerülhetnek, ezért kisajátítja magának önkényesen az erőszakot, ami elég fasiszta dolog, de ez volt A sötét lovag - felemelkedés (2012) válasza is. A második rész a sebezhetőségről szól, részben sajátjáéról, részben a Vasemberéről, de aztán ebből nem sül ki semmi értelmes. A második rész másik nagyobb bonyodalma a korábban említett, kisajátított erőszak, aminek a hadsereg nyilván nem örül, ezt katona barátja, Rhodey és viszonyuk jelképezi. Kezdetben esze ágában sincs lemondani monopóliumáról, hiszen az állam nem megbízható, de amikor Rhodey bizonyít, akkor enged. (Bár valódi választása nincs, hiszen bebizonyosodik, hogy mások is képesek a Vasemberhez hasonló technológiát létrehozni.) A harmadik rész A bosszúállók (2012) első része után játszódik, ami után Tony elveszíti önbizalmát a nála erősebb lények miatt, de visszanyeri azt bízva feltalálói képességeiben. Mindhárom történet próbál kicsit politikus lenni, de ezek olyan hangsúlytalanok, hogy nem éri meg megemlíteni őket. Van még szerelmi szálunk Pepper személyében, ami viszonylag korrekt, de akár el is lehetne hagyni. A történet legfőbb ereje Tony személyisége, aki gyorstüzeli a cinikus, beképzelt, de vicces beszólásokat, ez a film humorának alapja és ettől lesz igazán szórakoztató és nem egy sótlan szuperhősös akciófilm.
Forma: És ugyanez igaz a formaiságra is; a Vasembert alakító színész annyira jól hozza a karaktert, hogy természetesnek vesszük, elhisszük valódiságát, és ezzel nemcsak ő lett szupersztár, de megalapozta az egész Marvel-univerzumot és a filmes univerzum első fejezetének arca is lett. A főellenségek is jók, bár szegény Ostornak állítólag a jeleneteinek nagy része ment a kukába és ezen teljesen jogosan berágott. A harmadik rész Mandarinját is kiemelném, mert az alakítása nélkül messze nem lett volna olyan hatásos a hozzá kapcsolódó fordulat. Képileg nyilván nem egy művészfilm, hanem egy modern akciófilm, ahol a dinamikát az akciónak a sok vágás és kamerarángatás adja, pedig ettől szerintem még mindig kevésbé hatásos a dolog. Az animáció korrekt, egyedül a második részben volt egy fájóan csúnya jelenet, ahol nagyon kilátszott, de sokszor eleve igyekeztek valódi trükköket alkalmazni. A zene az első részben volt a legerősebb, ahol nem féltek kiemelni a rockos hangzást, és ettől vagány volt. A második részben ez már finomodott, a harmadik meg már popos volt.
Élmény: Utólag könnyű dolgom van az értékelésnél, hiszen nemhogy 2008-ban, de még 2013-ban sem láthatták előre teljesen a kritikusok, hogy mekkora jelentősége van a Marvel-univerzumot berobbantó Vasembernek, merthogy a sikeres rajt után ültek össze a fejesek eldönteni, hogy akkor ebből univerzum lesz, ami végül 11 éven keresztül 23 sikerfilmet jelentett az első felvonásban, és hol van még a vége. Másrészt meg könnyű dolgom van ugyanúgy, ahogy a korabeli beszámolóknak is, hiszen önmagánál többet utólag se tettek hozzá a trilógiához, tehát egy tökéletes szórakoztató filmről van szó, és ennyi.
Érdekességek
- Korábban láttuk:
- Robert Downey Jr. (Bosszúállók, Amerika kapitány, Oppenheimer)
- Jeff Bridges (Az utolsó mozielőadás. A nagy Lebowski)
- Gwyneth Paltrow (Hetedik, Tenenbaum a háziátok, Bosszúállók)
- Paul Bettany (Egy csodálatos elme, Dogville, Bosszúállók, Amerika kapitány)
- Clark Gregg (Közönséges bűnözők, Magnólia, Bosszúállók)
- Jon Favreau (A Wall Street farkasa, Bosszúállók, Pókember)
- Samuel L. Jackson (Amerikába jöttem, Szemet szemért, Nagymenők, Jurassic Park, Tiszta románc, Ponyvaregény, Az élet mindig drága, Csillagok háborúja, Kill Bill, Becstelen brygantik, Amerika kapitány, Bosszúállók, Django elszabadul, Hihetetlen család, Pókember)
- Don Cheadle (Boogie Nights, Bosszúállók, Amerika kapitány)
- Scarlett Johansson (Elveszett jelentés, A tökéletes trükk, Bosszúállók, A felszín alatt Amerika kapitány)
- Sam Rockwell (Halálsoron)
- Mickey Rourke (A pankrátor)
- John Slattery (Spotlight, Amerika kapitány, Bosszúállók)
- Garry Shandling (Amerika kapitány)
- Kate Mara (Túl a barátságon)
- Guy Pearce (Szigorúan bizalmas, Memento, Bombák földjén)
- Rebecca Hall (Tökéletes trükk)
- James Badge Dale (Tégla)
- William Sadler (A remény rabjai, Halálsoron)
- Ben Kingsley (Schindler listája)
- Ty Simpkins (Bosszúállók)
- Wang Xueqi (Sárga föld)
- Mark Ruffalo (Egy csodálatos elme örök ragyogása, Viharsziget, Bosszúállók, Spotlight)
- Leslie Bibb és Sam Rockwell egy pár
- Az első rész 33. percében van egy magyar nyelvű jelenet, mert az egyik fogvatartó magyar. Valóban magyarul szólalnak meg, nem kamuzták be.
- A második részben lecserélték Rhodeyt, a színész szerint a cég szerződést szegett.
- Az első két részt Favreau rendezte, aki egyben Happyt is alakítja, a harmadikra azonban nem volt ideje egy másik film miatt; ekkor az a Shane Black lépett be, aki már addig is segítette a munkát.
- 2022 előtt ez a pont értelmetlen lett volna, és lehet, hogy a jövőben újra azzá válik, de harmadik részben az alelnök kislányát az első filmszerepében Jenna Ortega játssza.
Kis extra a Marvel-filmekhez az átláthatóság kedvéért:
VÉGTELEN |
MULTIVERZUM |
I. fázis:
II. fázis
III. fázis
|
IV. fázis
V. fázis
|
Országinfó
- Földrajz: Az Egyesült Államok Észak-Amerikában van, a világ egyik legnagyobb országa, százszor nagyobb Magyarországnál, éghajlata kiterjedésének köszönhetően hol trópusi, hol sarkvidéki.
- Társadalom: Kb. 330 millióan lakják, ezzel a világ egyik legnépesebb országa; kb. kétharmaduk európai (elsősorban német) felmenőkkel bír és keresztény. Gazdasága a legfejlettebbek egyike, ahogy demokráciájuk is, ám ehhez képest nagyok a társadalmi különbségek.
- Történelem: Az emberiség bő 15 ezer évvel ezelőtt érkezhetett Amerikába Közép-Ázsiából, akik helyenként megmaradtak a gyűjtögető-vadászó szinten, helyenként fejlett mezőgazdaságot hoztak létre. Az európai felfedezők és gyarmatosítók a 15. században érkeztek meg, az őslakosokból pedig mára mindössze a népesség 1%-a maradt, miután háborúskodások és járványok során kihaltak. Az Anglia uralta területek öntudatos telepesei 1776-ban kinyilvánították függetlenségüket és a 19. század során a kontinens nyugati partjáig terjeszkedtek. Az egyik legnagyobb történelmi traumájuk a 19. század közepén bekövetkezett polgárháború, amely a rabszolgaság eltörlése és politikai törésvonalak mentén tört ki. A földosztások, a vasutak, az iparosodás, a modern találmányok, a bankszektor erősödése a 20. századra a világ legnagyobb gazdaságává tette az országot. Az első és a második világháborúk tovább gyengítették Európát, így Amerika szuperhatalommá válhatott gazdasági és katonai értelemben is, csupán a Szovjetunió tudta vele felvenni a versenyt néhány évtizedig. Innentől kezdve aktív külpolitikát folytatva jelentősebb háborúkat vívtak Koreában, Vietnámban, Afganisztánban és Irakban.
- Film: A film és a mozi egyik bölcsője Amerika, az első fennmaradt amerikai film az 1890-es, Edison műhelyében kikísérletezett Csínytevések. Az első világháború miatt az európai stúdiók elbukták a versenyt az amerikai vetélytársaikkal szemben, akik az emblematikussá váló Hollywoodba telepítették székhelyeiket; innentől kezdve az Egyesült Államoké a mai napig a legnagyobb filmipar. Innen származik számos filmnyelvi megoldás, újítás, innen terjedt el a hangos és a színes film. Fontosabb filmek a blogról:
- Amerika: Sandow (1896), A gabonatőzsde spekulánsai (1909), Türelmetlenség (1916), Virradat (1927), Nagyvárosi fények (1931), Aranypolgár (1941), Ének az esőben (1952), Az üldözők (1956), Szédülés (1958), Van aki forrón szereti (1959), Pszichó (1960), A keresztapa (1972), A keresztapa II (1974), Taxisofőr (1976), Apokalipszis most (1979), Dühöngő bika (1980), Ponyvaregény (1994), A sötétség útja (2001), Az élet fája (2011)
- Észak-Amerika: Sandow (1896), A gabonatőzsde spekulánsai (1909), Türelmetlenség (1916), Virradat (1927), Nagyvárosi fények (1931), Aranypolgár (1941), Ének az esőben (1952), Az üldözők (1956), Szédülés (1958), Van aki forrón szereti (1959), Pszichó (1960), A keresztapa (1972), A keresztapa II (1974), Taxisofőr (1976), Apokalipszis most (1979), Dühöngő bika (1980), Ponyvaregény (1994), A sötétség útja (2001), Az élet fája (2011)
- Egyesült Államok: Sandow (1896), A gabonatőzsde spekulánsai (1909), Türelmetlenség (1916), Virradat (1927), Nagyvárosi fények (1931), Aranypolgár (1941), Ének az esőben (1952), Az üldözők (1956), Szédülés (1958), Van aki forrón szereti (1959), Pszichó (1960), A keresztapa (1972), A keresztapa II (1974), Taxisofőr (1976), Apokalipszis most (1979), Dühöngő bika (1980), Ponyvaregény (1994), A sötétség útja (2001), Az élet fája (2011)
- Egyesült Államok: Sandow (1896), A gabonatőzsde spekulánsai (1909), Türelmetlenség (1916), Virradat (1927), Nagyvárosi fények (1931), Aranypolgár (1941), Ének az esőben (1952), Az üldözők (1956), Szédülés (1958), Van aki forrón szereti (1959), Pszichó (1960), A keresztapa (1972), A keresztapa II (1974), Taxisofőr (1976), Apokalipszis most (1979), Dühöngő bika (1980), Ponyvaregény (1994), A sötétség útja (2001), Az élet fája (2011)
- Észak-Amerika: Sandow (1896), A gabonatőzsde spekulánsai (1909), Türelmetlenség (1916), Virradat (1927), Nagyvárosi fények (1931), Aranypolgár (1941), Ének az esőben (1952), Az üldözők (1956), Szédülés (1958), Van aki forrón szereti (1959), Pszichó (1960), A keresztapa (1972), A keresztapa II (1974), Taxisofőr (1976), Apokalipszis most (1979), Dühöngő bika (1980), Ponyvaregény (1994), A sötétség útja (2001), Az élet fája (2011)
- Amerika: Sandow (1896), A gabonatőzsde spekulánsai (1909), Türelmetlenség (1916), Virradat (1927), Nagyvárosi fények (1931), Aranypolgár (1941), Ének az esőben (1952), Az üldözők (1956), Szédülés (1958), Van aki forrón szereti (1959), Pszichó (1960), A keresztapa (1972), A keresztapa II (1974), Taxisofőr (1976), Apokalipszis most (1979), Dühöngő bika (1980), Ponyvaregény (1994), A sötétség útja (2001), Az élet fája (2011)